Ha izgalmas, színes, mégis egyszerű vendégváró falatkákat szeretnénk, vagy a kerti partit akarjuk feldobni, kínáljunk olaj nélkül készült Csicsóka chipset és minél több mártogató szószt! A krémes szószok és a pikáns salsák nyers és sült zöldségek, sajtok, grillezett húsok, halak mellé is tökéletes választás a csicsóka szirom. Enyhén édeskés ízével kíválóan harmonizál a paradicsommal, csípős salsával, kapros tejfölös mártással, fokhagymás joghurtos, zöldfűszeres mártogatósokkal, körözöttel és pástétomokkal is kínálhatjuk. Bátran használjuk.
Már az ókorban is fogyasztottak mindenféle szószokat. Apicius szakácskönyvében éppúgy lehet különböző fajtáikkal találkozni, mint a középkori, újkori receptekben. „Az is kétségtelen, hogy a szószok legszélesebb választékát a francia konyha nagymesterei ismertették meg a világgal. Marie-Antione Carême a 19. században igencsak tekintélyes összeállítást adott közre belőlük. A 20. század elején aztán a modern konyhaművészet egyik igazi nagymesterének, Auguste Escoffier-nak köszönhetően olyan – mára klasszikusnak számító – szószok kerültek a repertoárunkba, mint a paradicsom-, a besamel-, a hollandi vagy a velouté mártás. Ezek azonban rendszerint komoly étkezések során jutnak fontos szerephez. Szépen terített asztal, jóféle szószos tálak szinte kívánkoznak hozzájuk – a sültekről nem is szólva.”
A 20. század vége felé kezdett igazán teret hódítani világszerte a szószok egy könnyedebb típusa is, amelyeket grillezések, kerti partik alkalmával, svédasztalos vagy büfészerű fogadásokon, laza baráti összejöveteleken, vagy otthon kettesben is ki-ki kedve és ízlelőbimbója szerint párosíthat a frissen feltálalt fogásokhoz. Ezek a mártogató szószok.
Mutatós és finom előétel a mártogatós friss zöldségekkel vagy – legalább olaj nélkül készült – zöldség csipszekkel.
A mártogató szószokat, legyenek azok melegen vagy hidegen tálaltak, alapvetően az különbözteti meg a „klasszikus mártásoktól”, hogy ezeket nem az étellel együtt tálalják, hanem külön edényben vagy edényekben kapnak helyet az asztalon, és többnyire – mint a neve is mutatja – az ételeket bele kell mártogatni vagy épp rájuk halmozni a szószból többet vagy kevesebbet, ízlés szerint. Gyakorlatilag bármit lehet mártogatni: hasábokra vágott friss zöldségeket, tortilla chips-et, csicsóka chips-et, grissinit, különféle kekszeket…sajtokat, stb.
Jobbára azok a mártogatók tartoznak ide, amelyek krémesek. Rendszerint tejföl, tejszín, majonéz, natúr sajtkrém, mascarpone, tehéntúró, juhtúró vagy épp szezámkrém, esetleg pürésített hüvelyesek (főtt bab vagy csicseriborsó) képezi az alapjukat. Dip lehet a zöldfűszerekkel, sóval krémesre kevert tejföl éppúgy, mint a mi híres körözöttünk, amit szinte minden házban másként készítenek. Eszünkbe sem jutna, hogy ez a divatos kifejezés ilyen nálunk verhetetlen klasszikust is magában foglal.
Egyszerű és a maga nemében utolérhetetlen dipnek számít az aioli is, ami a francia konyha nagy klasszikusa. A provanszál eredetű hideg mártás fokhagymából, olívaolajból, citromlével és esetenként mustárral készül. Gyakorlatilag fokhagymás majonéz. Halakhoz, tenger gyümölcseihez, zöldségfélékhez, csipszekhez fogyasztják elsősorban, de sült krumplihoz is remek. Otthon is egyszerű elkészíteni, és friss zöldfűszerekkel jól gazdagítható, tárkonnyal különösen finom.


https://www.homoktovis.hu/csicsoka-szirom.html
még több mártogatós recept: